3.Jazyk lásky - Skutky, činy

Každý z nás určitě ví, že když nám někdo slíbí, např: že pojedeme na výlet a pak to neudělá, zklamal. Tento jazyk lásky je mým hlavním jazykem. Nevěřím slovům, ale činům. Pokud máte partnera, který potřebuje vidět činy, tak musíte konat, abyste naplnili jeho pohár lásky. Dělat věci, o kterých víte, že ho potěší. Děláte něco jen kvůli ní nebo němu. Tento jazyk však vyžaduje vaší pozornost, čas, energii a úsilí. Pokud věci konáte s kladným přístupem, pak je to projev lásky. Pokud jej však konáte s velkým úsilím a remcáte u toho, není to projevem lásky – partner to plně neocení.

Ježíš Kristus svým učedníkům omyl nohy a tím jim projevil svou lásku. Také je nabádal k lásce a řekl: „V mém království, ten kdo chce být velký, bude sloužit druhým.“

„Říkáš, že mě miluješ, ale nic neuděláš. Kdysi jsi mi pomáhal a teď na vše kašleš.“  Pokud slyšíte tato slova, jazykem lásky jsou právě skutky. Chcete lásku vy? Tak udělejte, o co vás partner žádá.

Praktická rada

Pokud je vaším jazyk lásky skutek, čin, služba, pak si všechna svá přání napište a řekněte je partnerovi. Všechny nebo po jednom. Řekněte mu, jak je to pro vás důležité a že tím projeví lásku k vám. Pokud je těchto přání více, dejte mu pak čas je uskutečnit. Domluvte si společně termín, kdy bude schopen je splnit. Ale nic nevyžadujte, vždy žádejte.

Pokud vám partner řekne, že projevem jeho lásky jsou skutky, neváhejte a neodkládejte splnit jeho přání.

„Už měsíc jsou ty dveře rozbité a nejsi schopen je zpravit, jen se povaluješ a koukáš na televizi. “ Když kritizujeme chování druhého, nikam to nevede, jen zatínáme klíny mezi sebe.

„Byla bych moc ráda, potěšilo by mě, kdybys spravil ty dveře.“ Tím lásce pomáháme nebo aspoň zjistíme, jak na tom láska partnera k nám je.

Víte, lásku si nejde vynutit, můžeme si jí přát. Prosba je návodem, který ukazuje jak milovat, ale požadavky (chci) lásku boří.
Jo jo, co vše jsme ochotni pro sebe navzájem udělat před tím, než se vezmeme. To ale není záruka, že to budeme dělat i po svatbě. V zamilovanosti dáváme a přehlížíme. Po ní se pak měníme, stáváme se opět lidmi.

Partner není věc

Jitka se mi svěřila a povídá: „Aji, 15 let jsem ho obskakovala jako malé dítě, dělala jsem to, co si přál, nechala jsme se ponižovat a fyzicky napadat. Nechovám k němu nenávist, ale už toho mám po krk, nechci s ním dál žít.“

Nemůžeme a nesmíme se k partnerovi chovat jako k nějakému kusu hadru. Každý člověk si zaslouží úctu a lásku. Jitka dělala skutky a službu, ale ne z lásky nýbrž ze strachu a pocitu viny. Hadr můžeme použít, pohodit jej, otřít si o něj boty, pošlapat ho nebo zahodit. Může nám sloužit, ale nikdy nás nebude milovat.
Manipulace s člověkem není žádný z jazyků lásky. V lásce není žádné: „Kdybys byla dobrou ženou, uděláš to pro mě.“ A už vůbec to neplatí v sexu – nemůžeme si nic vynucovat, není to projevem lásky. Nejen že ubližujeme partnerovi, ale také sobě samým.
A když se necháváme využívat, tím toto jednání podporujeme a dále posilujeme. S láskou řekněte: „Na to, abych ti dovolila se mnou takto zacházet, tebe i sebe mám ráda. Nedělá to dobře mě ani tobě.“ A odejděte.

Jazyky Lásky

1. Pohár lásky – Pozornost

 

            2.  Pohár lásky – Slova ujištění

 

                      4.  Pohár lásky – Dárky

 

                            5. Pohár lásky – Doteky

                Plný pohár lásky

 

                                    Jak poznám jazyk lásky

 

                          Sex a pohár lásky

 

     Děti a pohár lásky