Miluji tě – pokud (když, jestliže)

Je nejčastější projev lásky a pro některé ten jediný způsob, jaký znají. Tuto lásku dáváme, pokud jsou splněny nějaké požadavky. To znamená, musíš něco udělat, abys lásku dostal.

„Pokud se budeš dobře učit, budu tě mít rád, ráda“.

„Když budeš hodný kluk, tatínek tě bude mít rád“.

Když budeš hodná holčička a uklidíš, maminka tě bude mít ráda“.

„Pokud budeš ticho a slušně se chovat, lidé tě budou mít rádi“.

„Když se se mnou vyspíš, budu tě milovat“.

Pokud se přestaneš kamarádit s těmi lumpy….Když budeš mít samé jedničky….když si nedáš ten piersing…..když si to dítě necháš vzít, budu tě milovat dále… pokud budeš mít hromadu peněz, dám ti lásku…..

Pokud, když, jestliže jsou slova, která směňují lásku. Něco za něco. Pokud dítě nebo partner či partnerka nestačí plnit požadavky, láska je ta tam. Zmizí.

Z dítěte tento druh vyjadřování lásky vychovává sobce a člověka, který se bude chovat stejně. Bude lásku dávat výměnou.

V partnerství (po období zamilovanosti) se tento druh lásky stává vykořisťováním a nakonec se mění v zášť. Nesmíme také opomenout sex. Je velmi často využíván k tomu, co partner chce.
Při sexuálním aktu  - žena: „Miláčku a mohu se koupit ty kozačky, stojí pouhé 2 000,-.“ A muž: „Miluji tě, jsi krásná“, chci sex. Žena ví, že muž v sexuálním opojení řekne ano. Muž ví, že žena potřebuje slyšet, že jí má rád. Pouhý výměnný obchod, nikoli láska. Vztah buď skončí, nebo se oba trápí.

Vždy můžeme přejít aspoň do fáze - Miluji tě protože a nejlépe do fáze - Miluji tě.