Začátek a zamilovanost

Začátek

Když přijdeme na svět, postupně si vytváříme svůj vlastní emocionální styl. Podle výchovy si osvojíme buď pocity méněcennosti, nebo sebevědomí. Jiní zase mají pocity nejistoty nebo pocity bezpečí. Některé děti vyrůstají s vědomím, že jsou chtěné, milovány a oceňovány a jiné děti cítí, že nejsou milovány a chtěné. Podle toho si vytvoříme a osvojíme jazyk lásky, který pak používáme v dospělosti. Jen málokdy se potkají dva lidé, kteří mluví stejným jazykem lásky, ale výjimky potvrzují pravidlo.
Ten druhý se musíme naučit. Nemůžeme spoléhat na to, že náš přirozený jazyk lásky bude fungovat i u partnera.
Největší emocionální potřebou je láska a pozornost. Každý z nás má touhu někam patřit a vědět, že je o něj zájem. Bez lásky je člověk deformovaný, nenaplněný, je prázdný emocionálně i sociálně. V nejhorších případech pak vzniká narušené chování – zločiny.

Domy, auta, chaty, tučné konto – materiální věci nás nikdy nenaplní opravdovým pocitem lásky. Něco uvnitř nás všech touží po tom, aby nás ostatní milovali. Samota je pro člověka skličující a lidskou duši zabíjí.

Tak jako do auta musíte doplnit určité množství benzínu a stále jej doplňovat, tak i citový pohár člověka musí být plný.

Zamilovanost

Když jsme zamilovaní, jsme slepí. Nevšímáme si na tom druhém chyb, které nás později dokážou hodně rozzlobit. Zamilovanost je iluze, ve které myslíme neustále na toho druhého a zapomínáme na sebe. Je to úkaz přírody, která si hraje s našimi hormony a touží po novém životě. Tyto hormony se časem uklidní a začínáme si všímat, že něco není tak, jak jsme si vysnili. Pak dochází k rozchodu nebo se partneři rozhodnou, že přejdou do fáze lásky.
A aby láska rozkvétala, potřebujeme znát jazyk lásky našeho partnera. Každý z nás snad ví, že v partnerství, ať je to jakékoli – kamarádství, pracovní nebo manželství – musíme něco dát. Tak proč nepoznat jazyky lásky pro prohloubení partnerského soužití. Samozřejmě to v mnohém patří také k další partnerstvím.

PS: Opusť staré vzorce. Z domova i okolí si neseme určitá pravidla, jak by vztah a manželství měly vypadat. Ale náš partner žil v jiné domácnosti, v jiné rodině. Takže vztah bude vnímat trochu odlišně. To, co vyhovovalo rodičům nebo sousedům nemusí fungovat u vás v partnerství. Proto je třeba, a je to nepostradatelné, mít ochotu opustit staré stereotypy a je třeba najít to, co vyhovuje partnerovi. To vše pro podporu a rozvíjení lásky.

Jazyky Lásky

1. Pohár lásky – Pozornost

 

            2.  Pohár lásky – Slova ujištění

 

                 3.   Pohár lásky – Skutky, činy

 

                      4. Pohár lásky – Dárky

 

                            5. Pohár lásky – Doteky

                                                                                               

   Plný pohár lásky

 

                                      Jak poznám jazyk lásky

 

                     Sex a pohár lásky

 

       Děti a pohár lásky