Jak může ublížit člověk člověku?

Asi tak 10 minut od domu máme krásný lesík. Chodím tam odpočívat a rozmlouvat se svou duší a Matkou Přírodou. Příroda mi velice pomáhá a nabíjí. Ať je to hlína, les, ptačí zpěv nebo živel – oheň, vítr či déšť.

Chodím stejnou cestou, ale nikdy není stejná. Toto uvědomění mi připomnělo, že mnozí lidé mi říkají: „Dělám cvičení, medituji, ale nic nového se neděje.“ Jdu stejnou cestou a vždy se něco nového děje. Nedávno byl sníh a dnes již raší kočičky. Včera byly jen malinké zárodky a dnes již jejich kožíšek pohladit jsem mohla. V jedné dolince (příkopě) spatřila jsem vyhozený nábytek. Řekla jsem si sama pro sebe: „Jak mohou být lidé, tak bezcitní k TÉ, která nás živí.“ Ještě, že jsou takoví, kteří po druhých uklízí – děkuji vám.

Jdu dále a zpěv ptáků sílí, jejich tóny prochází mým nitrem. Posadím se ke stromu a začnu psát své myšlenky. Jdou okolo mě dva muži s pejsky – jeden velký a druhý malý, ten na mě štěká. Pozdravíme se a já povídám: „to je rozdíl a jak se k sobě mají.“ Jeden z pánů odpovídá: „ale vládne ta malá.“ Usmějeme se a opět povídám: „jojo, pokud je to žena (fenka), tak se nedivím.“
Odešli a já zůstala v náručí Matky přírody. Zapálím si a vychutnávám si kouř s vůní vzduchu. Zvedá se větřík a hlásí se o slovo – ano vnímám tě, s korunou stromů hraješ si. Větřík zesiluje, jako by mi odpovídal a já si uvědomuji, jak moc je pro nás potřebný. V té harmonii zvuků a síly probouzejícího lesa, přichází mi z hloubi těla myšlenka: „Jak může ublížit člověk člověku?“ Je to jedna z krásných a hlubokých vět, které jsem kdysi zaslechla z úst pana herce Řehoře.

„Jak může ublížit člověk člověku?“

Je to míněno ublížit jinému člověku nebo sám sobě???? Myslím si, že obojí je správně. Když se nad tím zamyslím, tak se to děje každý den. Mnohdy nevědomě, z neznalosti, ze špatných zkušeností a bolestivých prožitků. Z toho, že ochránit se chceme, ubližujeme druhému dotykem.

  • Dotykem očí – podíváme se na něj a svraštíme čelo, máme v očích zlost nebo pohrdání.
  • Dotykem slov – výtky, urážky, příkazy z úst člověka vychází a mířeny jsou hlavně k milujícím lidem. Ty zraňujeme nejčastěji.

Proč to člověk dělá?

Možná proto, že sám byl zraněn a jen zakrývá toto zranění. Myslí si, že útokem vyhraje.
Možná tím, že neví, jak jinak reagovat.
Možná tím, že když přizná, že neví, jako hlupák připadat si bude.
Možná proto, že neví kudy kam a je pro něj těžké zastavit se, a podívat do vlastního nitra a najít odpověď a změnu.
Možná neví, že když křičí, uráží a zraňuje, činí tak hlavně sobě. Musím si přiznat, že když se zlobím a v té zlobě řeknu útočící slova, na chvíli se mi uleví, ale vzápětí cítím, jak moc jsem ublížila sama sobě. Že to, co jsem vyřkla patřilo mě. Vlastně se zlobím sama na sebe, protože situaci nezvládám, mám zranění, které mě nutí takto jednat. Křikem a vztekem nic nevyřeším, jen zraňuji a ubližuji druhým i sobě.

JUUUPPÍÍÍ, už to vím – to je první krok k tomu udělat změnu, jestli chci. Já chci!!!!

Ještě mě napadá, proč ubližuje člověk člověku, že chce mít nad druhým MOC. Jenže pokud chci mít nad někým kontrolu, opět je ve mně strach. Politici, kteří chtějí vládnout, jsou vlastně slabí lidé. Silný, vyrovnaný a šťastný člověk nemá touhu vládnout. 

 Lehké i těžké

Jak lehké je ublížit člověku – dotykem slov, pohledem, gestem.  Jak těžké je milovat člověka.

„Je těžké a zároveň lehké se v zápalu slov a vzteku zastavit a uvědomit si, co vlastně dělám – proč ubližuji a komu?
Každičký den, každičkou chvíli pracovat na sobě nelehký úkol jest, ale úžasný. Je to cesta (mnoho cest) na jejímž konci vítězství jest. Na vítěze tam čeká plný pohár Lásky a Úcty k sobě i druhým.“

Vítr stále pohybuje koruny stromů, ladné a uklidňující tóny ptáčků lahodí mé duši. Jejda, slunce již vystoupilo výše, na své pouti kolem Země. Prohřálo mé tělo i mé klouby.

„Och děkuji ti Matko Přírodo, děkuji ti duše má.“ …… a vydávám se dále na svou cestu, i když stejná je, přesto vždy jiná.

Na shledanou na cestě o kus dál.

Jak neubližovat ? Návody najdete v sekci Klíč.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..